SMITHVILLE FIDDLERS' JAMBOREE

JULY 6-7 ~ 2018

PREVIOUS AWARDS

Divider
Divider
2017 AWARDS

June 30th & July 1st

46th Grand Champion Fiddler (Barry C. Williams Memorial Trophy)

Ivy Phillips of Chapmansboro, TN

Old Time Appalachian Folk Singing (Solo)

1st: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
2nd: Maddie McKenney of Cullman, AL
3rd: Michael Klug of Shelbyville, TN

Junior Clogging (Ages 13-39)

1st: Kody M. Hash of Walland, TN
2nd: Sierra Ivie Tomlin of Springfield, TN
3rd: Tanner Dunn of Cookeville, TN

Junior Buck Dancing (Ages 13-39)

1st: Chris Stewart of Lebanon, TN
2nd: Sierra Ivie Tomlin of Springfield, TN
3rd: Kody M. Hash of Walland, TN

Old Time Appalachian Folksinging (Duet, Trio, Quartet)

1st: The McKenneys of Cullman, AL
2nd: Daniel and Elizabeth Seber of Smithville, TN
3rd: Suff Hollar Ramblers of Mount Juliet, TN

Dobro Guitar

1st: Chad Davis of Sparta, TN
2nd: Makala Carr of Rickman, TN
3rd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN

Mountain Dulcimer

1st: Keith Oler of Murphy, NC
2nd: Tyler Andal of Nashville, TN
3rd: Donita Brown of Springfield, TN

Hammer Dulcimer

1st: Betty J. Groulx of Arcadia, FL
2nd: Daniel Amick of Centerville, TN

Novelty Event

1st: David Turner of Alexandria, TN
2nd: Hillary Klug of Shelbyville, TN
3rd: Ivy and Tyler of Nashville, TN

Autoharp

1st: Logan Purtear of Hixson, TN
2nd: Betty J. Groulx of Arcadia, FL
3rd: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN

Gospel Singing (Solo)

1st: Amanda McKenney of Cullman, AL
2nd: Annabella Dakas of Smithville, TN
3rd: Eryn Jenkins of Wilder, TN

Country Harmonica

1st: Daniel Amick of Centerville, TN
2nd: Tyler Martelli of Chattanooga, TN
3rd: Rob Pearcy of Smyrna, TN

Old Time Banjo

1st: Daniel Amick of Centerville, TN
2nd: Tyler Andal of Nashville, TN
3rd: Conner Derryberry of Shelbyville, TN

Youth Square Dancing

1st: Main Stage Explosion of Pleasant View, TN
2nd: Little Texas of Franklin, TN
3rd: Jackson Hollow of Franklin, TN

Gospel Singing (Duet, Trio, & Quartet)

1st: Eryn Jenkins and group of Wilder, TN
2nd: Lonesome Tradition of Cookeville, TN
3rd: Harvey Brownsmith and group of Signal Mountain, TN

Mandolin

1st: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
2nd: Daniel Amick of Centerville, TN
3rd: Tyler Andal of Nashville, TN

Old Time Fiddle Band

1st: Uncle Shuffelo and his Haint Hollow Hootenanny of Unionville, TN
2nd: Puddle Jumpers of Dyersburg, TN
3rd: Slim Chance Band of Smyrna, TN

Junior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages up to 39)

1st: Chris Stewart of Lebanon, TN
2nd: Jason Wade of Paris, TN
3rd: Hillary Klug of Shelbyville, TN

Senior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages 40+)

1st: Ruth Alpert of Santa Barbara, CA
2nd: Danny Campbell of Murfreesboro, TN
3rd: Eileen Stewart of Cumberland City, TN

Senior Buck Dancing (Ages 40+)

1st: Ruth Alpert of Santa Barbara, CA
2nd: Traci Warren of Burns, TN
3rd: Tommie Scruggs, Jr. of Hartsville, TN

Senior Clogging (Ages 40+)

1st: Tammy Scruggs of Gallatin, TN
2nd: Darrin Stryker of Crossville, TN
3rd: Tommy Jackson of Franklin, TN

Bluegrass Banjo

1st: Tyler Collins of Allons, TN
2nd: Trevor Holder of Ringgold, GA
3rd: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN

Junior Fiddlers (Ages 13-39)

1st: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
2nd: Hillary Klug of Shelbyville, TN
3rd: Tyler Andal of Nashville, TN

Flat Top Guitar

1st: Tyler Andal of Nashville, TN
2nd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
3rd: Daniel Amick of Centerville, TN

Contest Fiddle (Neil Dudney Award)

1st: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
2nd: Tyler Andal of Nashville, TN
3rd: Hillary Klug of Shelbyville, TN

Bluegrass Band

1st: Mountain Cove Bluegrass of Signal Mountain, TN
2nd: Lonesome Highway of Bumpus Mills, TN
3rd: Blue Collar Bluegrass of Sparta, TN

Senior Fiddlers (Ages 40+)

1st: Tony Haley of Mount Juliet, TN
2nd: Marcia Denton of Murfreesboro, TN
3rd: Richard Dahl of Logan, NM

Square Dancing (4 Couples - 8 Total Dancers)

1st: Harpeth River of Franklin, TN
2nd: Rhythym N Motion of Cookeville, TN
3rd: Sarah's Stompers of Dickson, TN

National Championship Country Musician Beginners

(Ages through 12 years by event date)

46th Entertainer of the Year - Giri Peters of Nashville, TN

Fiddle (James G. "Bobo" Driver Memorial Award)

1st: Giri Peters of Nashville, TN
2nd: Mary Parker of Mountain View, AR
3rd: Iris Shepherd of Henry, TN

Buck Dancing

1st: Kaelin Wade of Paris, TN
2nd: Brayden Chunn of Greenbrier, TN
3rd: Jacob Ferrell of Dickson, TN

Clogging

1st: Brayden Chunn of Greenbrier, TN
2nd: Arlee Fowlkes of Hurricane Mills, TN
3rd: Emily Brown of Hartsville, TN

Dobro Guitar

1st: Maddie McKenney of Cullman, AL
2nd: Brayden Chunn of Greenbriar, TN
3rd: Darrah Ramsey of Smithville, TN

Mandolin

1st: Brayden Chunn of Greenbriar, TN
2nd: Maddie McKenney of Cullman, AL
3rd: Kevin Beddingfield of Flag Pond, TN

Five String Banjo

1st: Conner Derryberry of Shelbyville, TN
2nd: Cooper Brown of Smithville, TN
3rd: Kevin Beddingfield of Flag Pond, TN

Flat Top Guitar

1st: Robert Wheeler of Smithville, TN
2nd: Mary Davis of Knoxville, TN
3rd: Brayden Chunn of Greenbriar, TN
2016 AWARDS

July 1st & 2nd

45th Grand Champion Fiddler (Barry C. Williams Memorial Trophy)

Ivy Phillips of Chapmansboro, TN

Old Time Appalachian Folk Singing (Solo)

1st: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
2nd: Amanda McKenney of Cullman, AL
3rd: Jennie Coppinger of McMinnville, TN

Junior Clogging (Ages 13-39)

1st: Chris Stewart of Hermitage, TN
2nd: Gary Giles of Franklin, TN
3rd: Justin Yates of Adams, TN

Junior Buck Dancing (Ages 13-39)

1st: Justin Yates of Adams, TN
2nd: Amanda Herron of Algood, TN
3rd: Shelby Dunn of Fairview, TN

Old Time Appalachian Folksinging (Duet, Trio, Quartet)

1st: The McKenneys of Cullman, AL
2nd: Kelcy and Sierra Tomlin of Springfield, TN
3rd: Harvey Brown of Beechgrove, TN

Dobro Guitar

1st: Rob Pearcy of Smyrna, TN
2nd: Joey Gipson of Manchester, TN
3rd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN

Mountain Dulcimer

1st: Rob Pearcy of Smyrna, TN
2nd: Daniel Amick of Centerville, TN
3rd: Lailah Valentine of Guntown, MI

Hammer Dulcimer

1st: Mack Garner of Walland, TN

Novelty Event

1st: Josiah Tyree of Carthage, TN
2nd: Hillary Klug of Shelbyville, TN
3rd: Joey and Daniel of Manchester, TN

Autoharp

1st: Austin Derryberry of Shelbyville, TN
2nd: Bill Rothe of Estill Springs, TN
3rd: Deanna Mathis of Watertown, TN

Gospel Singing (Solo)

1st: Kelcy Tomlin of Springfield, TN
2nd: Addie Cooksey of Cedar Hill, TN
3rd: Cara DiGiovanni of Greenbrier, TN

Country Harmonica

1st: Tyler Martelli of Chattanooga, TN
2nd: Micah McCreary of Section, AL
3rd: Daniel Amick of Centerville, TN

Old Time Banjo

1st: Josiah Tyree of Carthage, TN
2nd: Tyler Andal of Nashville, TN
3rd: Austin Derryberry of Shelbyville, TN

Youth Square Dancing

1st: Explosion of Springfield, TN
2nd: Main Stage Revolution of Mt. Juliet, TN
3rd: Little Texas of Franklin, TN

Gospel Singing (Duet, Trio, & Quartet)

1st: The McKenneys of Cullman, AL
2nd: Ivy and Cara of Chapmansboro, TN
3rd: Mountain Cove Bluegrass Band of Signal Mountain, TN

Mandolin

1st: Tyler Andal of Nashville, TN
2nd: Daniel Amick of Centerville, TN
3rd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN

Old Time Fiddle Band

1st: Slim Chance Band of Smyrna, TN
2nd: Notorious Pick-Flickers of Shelbyville, TN
3rd: String Cats of Nashville, TN

Junior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages up to 39)

1st: Hillary Klug of Shelbyville, TN
2nd: Chris Stewart of Hermitage, TN
3rd: Justin Yates of Adams, TN

Senior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages 40+)

1st: Tommy Scruggs, Jr. of Hartsville, TN
2nd: Thomas Maupin of Murfreesboro, TN
3rd: Danny Campbell of Murfreesboro, TN

Senior Buck Dancing (Ages 40+)

1st: Thomas Maupin of Murfreesboro, TN
2nd: Danny Campbell of Murfreesboro, TN
3rd: Ruth Alpert of Santa Barbara, CA

Senior Clogging (Ages 40+)

1st: Tammy Scruggs of Hartsville, TN
2nd: Darrin Stryker of Crossville, TN
3rd: Sherry Guenther of Monterey, TN

Bluegrass Banjo

1st: Joey Gipson of Manchester, TN
2nd: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
3rd: Garry Adams of Joelton, TN

Junior Fiddlers (Ages 13-39)

1st: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
2nd: Maddie Denton of Murfreesboro, TN
3rd: Tyler Andal of Nashville, TN

Flat Top Guitar

1st: Tyler Andal of Nashville, TN
2nd: Daniel Amick of Centerville, TN
3rd: Rob Pearcy of Smyrna, TN

Contest Fiddle (Neil Dudney Award)

1st: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
2nd: Maddie Denton of Murfreesboro, TN
3rd: Hillary Klug of Shelbyville, TN

Bluegrass Band

1st: Tennessee Bluegrass of Dyersburg, TN
2nd: Pocket Change of Murfreesboro, TN
3rd: Blue Hart of Chapmansboro, TN

Senior Fiddlers (Ages 40+)

1st: Gail Johnson of Lavergne, TN
2nd: Marcia Denton of Murfreesboro, TN
3rd: Tim Daniels of Lawrenceburg, TN

Square Dancing (4 Couples - 8 Total Dancers)

1st: Rocky Top Revue of Franklin, TN
2nd: Harpeth River of Franklin, TN
3rd: Main Stage Fusion of Springfield, TN

National Championship Country Musician Beginners

(Ages through 12 years by event date)

45th Entertainer of the Year - Giri Peters of Nashville, TN

Fiddle (James G. "Bobo" Driver Memorial Award)

1st: Giri Peters of Nashville, TN
2nd: Mary Parker of Mountain View, AR
3rd: Iris Shepherd of Henry, TN

Buck Dancing

1st: Kaelin Wade of Paris, TN
2nd: Brayden Chunn of Greenbrier, TN
3rd: Gracie Parrish of Pleasant View, TN

Clogging

1st: Brayden Chunn of Greenbrier, TN
2nd: Gracie Parrish of Pleasant View, TN
3rd: Kaelin Wade of Paris, TN

Dobro Guitar

1st: Giri Peters of Nashville, TN
2nd: Maddie McKenney of Cullman, AL
3rd: Uma Peters of Nashville, TN

Mandolin

1st: Giri Peters of Nashville, TN
2nd: Mary Parker of Mountain View, AR
3rd: Braden Chunn of Greenbrier, TN

Five String Banjo

1st: Uma Peters of Nashville, TN
2nd: Conner Derryberry of Shelbyville, TN
3rd: Cooper Brown of Smithville, TN

Flat Top Guitar

1st: Giri Peters of Nashville, TN
2nd: Robert Wheeler of Smithville, TN
3rd: Gordon Parker of Mountain View, AR CLOSE 2016
2015 AWARDS

July 3rd & 4th

44th Grand Champion Fiddler (Barry C. Williams Memorial Trophy)

Tyler Andal of White House, TN

Old Time Appalachian Folk Singing (Solo)

1st: Amanda McKenney of Cullman, AL
2nd: Kelcy Tomlin of Springfield, TN
3rd: Josiah Tyree of Carthage, TN

Junior Clogging (Ages 13-39)

1st: Chris Stewart of Lebanon, TN
2nd: Shelby Dunn of Fairview, TN
3rd: Jamie Hash of Walland, TN

Junior Buck Dancing (Ages 13-39)

1st: Jason Wade of Paris, TN
2nd: Chris Stewart of Lebanon, TN
3rd: Sierra Tomlin of Springfield, TN

Old Time Appalachian Folksinging (Duet, Trio, Quartet)

1st: Sierra and Kelcy Tomlin of Springfield, TN
2nd: The McKenneys of Cullman, AL
3rd: Short Mountain Strangers of Smithville, TN

Dobro Guitar

1st: Joey Gipson of Manchester, TN
2nd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
3rd: Robbie Harris of Rockvale, TN

Mountain Dulcimer

1st: Rob Pearcy of Smyrna, TN
2nd: Tyler Andal of White House, TN
3rd: Daniel Amick of Centerville, TN

Hammer Dulcimer

1st: Pamela Sanders of Sparta, TN
2nd: Mac Garner of Maryville, TN

Novelty Event

1st: Kurt and Joey of Manchester, TN
2nd: Haint Hollow Hootenanny of Unionville, TN
3rd: Hillary Klug of Shelbyville, TN

Autoharp

1st: Austin Derryberry of Shelbyville, TN
2nd: Pamela Sanders of Sparta, TN
3rd: Bettye Kash of Cookeville, TN

Gospel Singing (Solo)

1st: Amanda McKenney of Cullman, AL
2nd: Elizabeth Koegler of Smithville, TN
3rd: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN

Country Harmonica

1st: Rob Pearcy of Smyrna, TN
2nd: Daniel Amick of Centerville, TN
3rd: Tyler Martelli of Chattanooga, TN

Old Time Banjo

1st: Josiah Tyree of Carthage, TN
2nd: Tyler Andal of White House, TN
3rd: Austin Derryberry of Shelbyville, TN

Youth Square Dancing

1st: EJackson Hollow of Franklin, TN
2nd: Main Stage Revolution of Springfield, TN
3rd: Main Stage Explosion of Springfield, TN

Gospel Singing (Duet, Trio, & Quartet)

1st: The Jenkins Family of Wilder, AL
2nd: Sandi Kay's New Hickory of Lebanon, TN
3rd: Kurt and Andrea of Dyersburg, TN

Mandolin

1st: Daniel Amick of Carthage, TN
2nd: Tyler Andal of White House, TN
3rd: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN

Old Time Fiddle Band

1st: Uncle Shuffelo and His Haint Hollow Hootenanny of Unionville, TN
2nd: Flat Rock String Band of Manchester, TN
3rd: The P&J String Band of Nashville, TN

Junior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages up to 39)

1st: Matthew Campbell of Smyrna, TN
2nd: Chris Stewart of Lebanon, TN
3rd: Hillary Klug of Shelbyville, TN

Senior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages 40+)

1st: Tommy Scruggs, Jr. of Hartsville, TN
2nd: Stanley Reece of Gainesboro, TN
3rd: Darrin Stryker of Crossville, TN

Senior Buck Dancing (Ages 40+)

1st: Thomas Maupin of Murfreesboro, TN
2nd: Tommy Scruggs, Jr. of Hartsville, TN
3rd: Eileen Stewart of Tennessee Ridge, TN

Senior Clogging (Ages 40+)

1st: Sherry Guenther of Monterey, TN
2nd: Tammy Gay Scruggs of Hartsville, TN
3rd: Jeff Yates of Adams, TN

Bluegrass Banjo

1st: Joey Gipson of Manchester, TN
2nd: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
3rd: Daniel Amick of Centerville, TN

Junior Fiddlers (Ages 13-39)

1st: Tyler Andal of White House, TN
2nd: Maddie Denton of Murfreesboro, TN
3rd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN

Flat Top Guitar

1st: Daniel Amick of Centerville, TN
2nd: Tyler Andal of Whitehouse, TN
3rd: Rob Pearcy of Smyrna, TN

Contest Fiddle (Neil Dudney Award)

1st: Tyler Andal of White House, TN
2nd: Justin Branum of Nashville, TN
3rd: Maddie Denton of Murfreesboro, TN

Bluegrass Band

1st: Mountain Cove Bluegrass Band of Signal Mountain, TN
2nd: Tennessee Bluegrass of Dyersburg, TN
3rd: Bluegrass Militia of Hartsville, TN

Senior Fiddlers (Ages 40+)

1st: Gail Johnson of Lavergne, TN
2nd: Billy Brewer of Lyles, TN
3rd: Marcia Denton of Murfreesboro, TN

Square Dancing (4 Couples - 8 Total Dancers)

1st: Rocky Top Revue of Franklin, TN
2nd: Main Stage Fusion of Springfield, TN
3rd: Harpeth River of Franklin, TN

National Championship Country Musician Beginners

(Ages through 12 years by event date)

44th Entertainer of the Year - Giri Peters of Nashville, TN

Fiddle (James G. "Bobo" Driver Memorial Award)

1st: Giri Peters of Nashville, TN
2nd: Uma Peters of Nashville, TN
3rd: Kate Ward of Kuttawa, KY

Buck Dancing

1st: Isabella McCoy of Brush Creek, TN
2nd: Kaelin Wade of Paris, TN
3rd: Gracie Parrish of Pleasant View, TN

Clogging

1st: Kaelin Wade of Paris, TN
2nd: Isabella McCoy of Brush Creek, TN
3rd: Lexi Huntley of Loretto, TN

Dobro Guitar

1st: Giri Peters of Nashville, TN
2nd: Maddie McKenney of Cullman, AL

Mandolin

1st: Giri Peters of Nashville, TN
2nd: Isabella McCoy of Brush Creek, TN
3rd: Evan Morse of Smithville, TN

Five String Banjo

1st: Uma Peters of Nashville, TN
2nd: Lexi Huntley of Loretto, TN
3rd: Noah Aikens of Cookeville, TN

Flat Top Guitar

1st: Giri Peters of Nashville, TN
2nd: Noah Aikens of Cookeville, TN
3rd: Robert Wheeler of Smithville, TN CLOSE 2015
2014 AWARDS

July 4th & 5th

43rd Grand Champion Fiddler (Barry C. Williams Memorial Trophy)

Maddie Denton of Murfreesboro, TN

Old Time Appalachian Folk Singing (Solo)

1st: Christiana Joneikis of Shreve, OH
2nd: Chloe Shreve of Nashville, TN
3rd: Sierra Ivie Tomlin of Springfield, TN

Junior Clogging (Ages 13-39)

1st: Gary Giles of Franklin, TN
2nd: Chris Stewart of Lebanon, TN
3rd: Katie Huntley of Loretto, TN

Junior Buck Dancing (Ages 13-39)

1st: Chris Stewart of Lebanon, TN
2nd: Jacob Campbell of Smithville, TN
3rd: Kris Jamison of Waverly, TN

Old Time Appalachian Folksinging (Duet, Trio, Quartet)

1st: Ivy Phillips and Chloe Shreve of Chapmansboro, TN
2nd: The Chunns of Greenbrier, TN
3rd: Gray and Rothwell of Smyrna, TN

Dobro Guitar

1st: Rob Pearcy of Smyrna, TN
2nd: Elijah Jenkins of Wilder, TN
3rd: Robbie Harris of Rockvale, TN

Mountain Dulcimer

1st: Tyler Andal of Nashville, TN
2nd: Christiana Joneikis of Shreve, OH
3rd: Lynsey Nixon of Woodbury, TN

Hammer Dulcimer

1st: Beth James of Newport, TN
2nd: Pamela Sanders of Sparta, TN

Novelty Event

1st: Wailin Wood of Nashville, TN
2nd: Haint Hollow Hootenanny of Unionville, TN
3rd: Hillary Bevels of Shelbyville, TN

Autoharp

1st: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
2nd: Bill Rothe of Estill Springs, TN
3rd: Bettye Kash of Cookeville, TN

Gospel Singing (Solo)

1st: Amanda McKenney of Cullman, AL
2nd: Elizabeth Koegler of Smithville, TN
3rd: Sierra Ivie Tomlin of Springfield, TN

Country Harmonica

1st: Wailin Wood of Nashville, TN
2nd: Ken Tenpenny of Murfreesboro, TN
3rd: Rob Pearcy of Smyrna, TN

Old Time Banjo

1st: Tyler Andal of Nashville, TN
2nd: William See of Frankewing, TN
3rd: Rob Pearcy of Smyrna, TN

Youth Square Dancing

1st: Main Stage Fusion of Springfield, TN
2nd: Main Stage Revolution of Smyrna, TN
3rd: Main Stage Explosion of Springfield, TN

Gospel Singing (Duet, Trio, & Quartet)

1st: New Hickory-Sandi Kay and Cassie Kay of Lebanon, TN
2nd: The Chunns of Greenbrier, TN
3rd: The Jenkins Family of Wilder, TN

Mandolin

1st: Tyler Andal of Nashville, TN
2nd: Elijah Jenkins of Wilder, TN
3rd: Tyler Martelli of Chattanooga, TN

Old Time Fiddle Band

1st: Uncle Shuffelo and His Haint Hollow Hootenanny of Unionville, TN
2nd: DeKalb County Hilltoppers of Dyersburg, TN
3rd: Flat Creek String Band of Shelbyville, TN

Junior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages up to 39)

1st: Chris Stewart of Lebanon, TN
2nd: Shawn Jones of Lyles, TN
3rd: Hillary Bevels of Shelbyville, TN

Senior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages 40+)

1st: Thomas Maupin of Murfreesboro, TN
2nd: Ruth Alpert of Santa Barbara, CA
3rd: Tommy Scruggs, Jr. of Hartsville, TN

Senior Buck Dancing (Ages 40+)

1st: Tammy Gay Scruggs of Primm Springs, TN
2nd: Ruth Alpert of Santa Barbara, CA
3rd: Tommy Jackson of Franklin, TN

Senior Clogging (Ages 40+)

1st: Tommy Jackson of Franklin, TN
2nd: Eileen Stewart of Lebanon, TN
3rd: Lonnie Stewart of Fairview, TN

Bluegrass Banjo

1st: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
2nd: Daniel Amick of Pleasantville, TN
3rd: Joey Gipson of Manchester, TN

Junior Fiddlers (Ages 13-39)

1st: Maddie Denton of Murfreesboro, TN
2nd: Tyler Andal of Nashville, TN
3rd: Hillary Bevels of Shelbyville, TN

Flat Top Guitar

1st: Colin Mabry of Hixson, TN
2nd: Tyler Sellers of Goodlettsville, TN
3rd: Elijah Jenkins of Wilder, TN

Contest Fiddle (Neil Dudney Award)

1st: Tyler Andal of Nashville, TN
2nd: Maddie Denton of Murfreesboro, TN
3rd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN

Bluegrass Band

1st: Mountain Cove Bluegrass Band of Signal Mountain, TN
2nd: Ellis Porch of Dyersburg, TN
3rd: Cross Tied of Wilder, TN

Senior Fiddlers (Ages 40+)

1st: Marcia Denton of Murfreesboro, TN
2nd: Gail Johnson of Lavergne, TN
3rd: Billy Brewer of Lyles, TN

Square Dancing (4 Couples - 8 Total Dancers)

1st: Rhythm-N-Motion of Cookeville, TN
2nd: Rocky Top Revue of Franklin, TN
3rd: Harpeth River of Franklin, TN

National Championship Country Musician Beginners

(Ages through 12 years by event date)

43th Entertainer of the Year - Kyle Ramey of North Vernon, IN

Fiddle (James G. "Bobo" Driver Memorial Award)

1st: Annabelle Watts of Philpot, KY
2nd: Kyle Ramey of North Vernon, IN
3rd: Antonis Dodson of Murfreesboro, TN

Buck Dancing

1st: Brayden Chunn of Greenbrier, TN
2nd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
3rd: Gracie Parrish of Pleasant View, TN

Clogging

1st: Brayden Chunn of Greenbrier, TN
2nd: Isabella McCoy of Brush Creek, TN
3rd: Amelia Baker of Springfield, TN

Dobro Guitar

1st: Antonio Dodson of Murfreesboro, TN
2nd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
3rd: Kyle Ramey of North Vernon, IN

Mandolin

1st: Kyle Ramey of North Vernon, IN
2nd: Anna Claire Stockoff of Brentwood, TN
3rd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN

Five String Banjo

1st: Axel Rico of Smithville, TN
2nd: Kyle Ramey of North Vernon, IN
3rd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN

Flat Top Guitar

1st: Kyle Ramey of North Vernon, IN
2nd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
3rd: Antonio Dodson of Murfreesboro, TN CLOSE 2014
2013 AWARDS

July 5th & 6th

42nd Grand Champion Fiddler (Barry C. Williams Memorial Trophy)

John Boulware of Kimball, TN

Old Time Appalachian Folk Singing (Solo)

1st: Sierra Tomlin of Springfield, TN
2nd: Kelcy Tomlin of Springfield, TN
3rd: Jennie Coppinger of McMinnville, TN

Junior Clogging (Ages 13-39)

1st: Gary Giles of Franklin, TN
2nd: Chris Stewart of Lebanon, TN
3rd: Amanda Herron of Cookeville, TN

Junior Buck Dancing (Ages 13-39)

1st: Kody Hash of Knoxville, TN
2nd: Chris Stewart of Lebanon, TN
3rd: Jamie Franklin of Knoxville, TN

Old Time Appalachian Folksinging (Duet, Trio, Quartet) - New Catagory

1st: Kurt and Corrina of Dyersburg, TN
2nd: Sierra and Kelcy Tomlin of Springfield, TN
3rd: Megan and Courtney Williams of Unionville, TN

Dobro Guitar

1st: Rob Pearcy of Smyrna, TN
2nd: Frannie Digiovanni of Greenbrier, TN
3rd: Weston Stewart of Anderson, AL

Mountain Dulcimer

1st: Rob Pearcy of Smyrna, TN
2nd: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
3rd: Daniel Amick of Pleasantville, TN

Hammer Dulcimer

1st: Beth James of Newport, TN

Novelty Event

1st: Jaelee Roberts of Murfreesboro, TN
2nd: Haint Hollow Hootenanny of Unionville, TN
3rd: Hillary Bevels of Shelbyville, TN

Autoharp

1st: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
2nd: Bill Rothe of Estill Springs, TN
3rd: Pamela Sanders of Sparta, TN

Gospel Singing (Solo)

1st: Sierra Tomlin of Springfield, TN
2nd: Jaelee Roberts of Murfreesboro, TN
3rd: Samantha Lewis of Smithville, TN

Country Harmonica

1st: Tyler "Mad Dog" Martelli of Chattanooga, TN
2nd: Daniel Amick of Pleasantville, TN
3rd: Rob Pearcy of Smyrna, TN

Old Time Banjo

1st: Daniel Binkley of Nashville, TN
2nd: Rebekah Weiler of Marietta, GA
3rd: Daniel Rothwell of Smyrna, TN

Youth Square Dancing

1st: Main Stage Explosion of Springfield, TN
2nd: Main Stage Fusion of Springfield, TN
3rd: Jackson Hollow of Franklin, TN

Gospel Singing (Duet, Trio, & Quartet)

1st: Kurt and Corinna of Dyersburg, TN
2nd: Jaelee and Andrea Roberts of Murfreesboro, TN
3rd: Sierra & Kelcy Tomlin of Springfield, TN

Mandolin

1st: Daniel Amick of Pleasantville, TN
2nd: Tyler Andal of Whitehouse, TN
3rd: John Boulware of Kimball, TN

Old Time Fiddle Band

1st: Slim Chance of Smyrna, TN
2nd: Uncle Shuffelo and his Haint Hollow Hootenanny of Unionville, TN
3rd: The Hogslop String Band of Nashville, TN

Junior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages up to 39)

1st: Devon Stewart of Jonesboro, AR
2nd: Jacob Campbell of Smithville, TN
3rd: Hillary Bevels of Shelbyville, TN

Senior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages 40+)

1st: Thomas Maupin of Murfreesboro, TN
2nd: Stanley Reece of Whitleyville, TN
3rd: Tim Hartman of Nunnelly, TN

Senior Buck Dancing (Ages 40+)

1st: Thomas Maupin of Murfreesboro, TN
2nd: Ruth Alpert of Santa Barbara, CA
3rd: Tommy Scruggs of Hartsville, TN

Senior Clogging (Ages 40+)

1st: Tammy Scruggs of Hartsville, TN
2nd: Darrin Stryker of Cookeville, TN
3rd: Eileen Stewart of Pegram, TN

Bluegrass Banjo

1st: Weston Stewart of Anderson, AL
2nd: Joey Gibson of Manchester, TN
3rd: Daniel Amick of Pleasantville, TN

Junior Fiddlers (Ages 13-39)

1st: John Boulware of Kimball, TN
2nd: Tyler Andal of Whitehouse, TN
3rd: Sarah Harris of Rockvale, TN

Flat Top Guitar

1st: John Boulware of Kimball, TN
2nd: Rob Pearcy of Smyrna, TN
3rd: Tyler Seller of Goodlettsville, TN

Contest Fiddle (Neil Dudney Award)

1st: Tori Huntley of Loretto, TN
2nd: John Boulware of Kimball, TN
3rd: Tyler Andal of Whitehouse, TN

Bluegrass Band

1st: Foggy Junky Boys of Dyer, TN
2nd: A Step Ahead of Greenbrier, TN
3rd: Tymeline of Cookeville, TN

Senior Fiddlers (Ages 40+)

1st: Billy Brewer of Lyles, TN
2nd: Paul Shell of Philadelphia, TN
3rd: Perry Cooper of Knoxville, TN

Square Dancing (4 Couples - 8 Total Dancers)

1st: Rhythm-N-Motion of Cookeville, TN
2nd: Rocky Top Revue of Franklin, TN
3rd: Harpeth River of Franklin, TN

National Championship Country Musician Beginners

(Ages through 12 years by event date)

42th Entertainer of the Year - Ivy Phillips of Chapmansboro, TN

Buck Dancing

1st: Brayden Chunn of Greenbrier, TN
2nd: Sarah Fisher of Smyrna, TN
3rd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN

Clogging

1st: Gracie Parrish of Pleasantview, TN
2nd: Brayden Chunn of Greenbrier, TN
3rd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN

Dobro Guitar

1st: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
2nd: Jake Ramsey of Smithville, TN
3rd: Brayden Chunn of Greenbrier, TN

Mandolin

1st: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
2nd: Anna Claire Stockoff of Brentwood, TN
3rd: Jaelee Roberts of Murfreesboro, TN

Five String Banjo

1st: Trevor Holder of Ringgold, GA
2nd: Axel Rico of Smithville, TN
3rd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN

Flat Top Guitar

1st: Anna Claire Stockoff of Brentwood, TN
2nd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
3rd: Jaelee Roberts of Murfreesboro, TN

Fiddle (James G. "Bobo" Driver Memorial Award)

1st: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
2nd: Jaelee Roberts of Murfreesboro, TN
3rd: Annabelle Watts of Phelps, KY CLOSE 2013
2012 AWARDS

July 6th & 7th

41st Grand Champion Fiddler (Barry C. Williams Memorial Trophy)

Maddie Denton of Murfreesboro, TN

Old Time Appalachian Folk Singing (Solo/Duet)

1st: Graham Sherrill of Nashville, TN
2nd: Daren Gallman of Shelbyville, TN
3rd: Sierra Tomlin of Springfield, TN

Flat Top Guitar

1st: Andrew Rigney of Normandy, TN
2nd: Rob Pearcy of Smyrna, TN
3rd: Jonathon O'Neal of Onieda, TN

Junior Clogging (Ages 13-39)

1st: Chris Stewart of Nashville, TN
2nd: Tanner Dunn of Cookeville, TN
3rd: Kris Jamison of McEwen, TN

Junior Buck Dancing (Ages 13-39)

1st: Jacob Campbell of Murfreesboro, TN
2nd: Sierra Tomlin of Springfield, TN
3rd: Kody Hash of Elk Creek, VA

Dobro Guitar

1st: Weston Stewart of Anderson, AL
2nd: Rob Pearcy of Smyrna, TN
3rd: Jason Sanders of Lancaster, TN

Mountain Dulcimer

1st: Rob Pearcy of Smyrna, TN
2nd: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
3rd: Sarah Morgan of Sharps Chapel, TN

Hammer Dulcimer

1st: Kyle Paxton of Thompson Station, TN
2nd: Howard Friedman of Knoxville, TN
3rd: Beth James of Newport, TN

Novelty Event

1st: Hillary Bevels of Shelbyville, TN
2nd: Nate Clark and Payton Clark of Cookeville, TN
3rd: Tara Guinn of Gaston, IN

Old Time Fiddle Band

1st: Slim Chance Old Time String Band of Smyrna, TN
2nd: The Hogslop String Band of Nashville, TN
3rd: Keg County String Band of Lyles, TN

Autoharp

1st: Bill Rothe of Estille, TN

Youth Square Dancing

1st: Main Stage Fusion of Springfield, TN
2nd: Main Stream of Springfield, TN
3rd: Main Stage Explosion of Springfield, TN

Gospel Singing (Solo)

1st: Matthew Campbell of Murfreesboro, TN
2nd: Sarah Jane Cripps of Smithville, TN
3rd: Samantha Lewis of Smithville, TN

Country Harmonica

1st: Daniel Amick of Pleasantville, TN
2nd: Isaac Vick of Lyles, TN
3rd: Rob Pearcy of Smyrna, TN

Old Time Banjo

1st: Graham Sherrill of Nashville, TN
2nd: Daniel Rothwell of Smyrna, TN
3rd: Daniel Amick of Pleasantville, TN

Gospel Singing (Duet, Trio, & Quartet)

1st: Kurt and Corinna of Dyersburg, TN
2nd: Larry and Cheryl Chunn and Lindsey Batts of Greenbrier, TN
3rd: Sierra Tomlin of Springfield, TN

Mandolin

1st: Daniel Amick of Pleasantville, TN
2nd: Abby Ward of Columbia, TN
3rd: Rob Pearcy of Smyrna, TN

Junior Fiddlers (Ages 13-39)

1st: Maddie Denton of Murfreesboro, TN
2nd: Hillary Bevels of Shelbyville, TN
3rd: Corrina Logston of Nashville, TN

Junior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages up to 39)

1st: Chris Stewart of Nashville, TN
2nd: Kris Jamison of McEwen, TN
3rd: Jacob Campbell of Murfreesboro, TN

Senior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages 40+)

1st: Ruth Alpert of Santa Barbara, CA
2nd: Jay Bland of Kennesaw, GA
3rd: Stanley Reece of Whitleyville, TN

Senior Buck Dancing (Ages 40+)

1st: Jay Bland of Kennesaw, GA
2nd: Stanley Reece of Whitleyville, TN
3rd: Ruth Alpert of Santa Barbara, CA

Senior Clogging (Ages 40+)

1st: Tammy Scruggs of Bethpage, TN
2nd: Sherry Guenther of Monterey, TN
3rd: Eileen Stewart of Nashville, TN

Bluegrass Banjo

1st: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
2nd: Weston Stewart of Anderson, AL
3rd: Jeremy Stephens of Danville, VA

Bluegrass Band

1st: The Grasscutters of Cookeville, TN
2nd: The Ward Family Bluegrass of Columbia, TN
3rd: Ellis Porch of Dyersburg, TN

Bluegrass Fiddle (Neil Dudney Award)

1st: Maddie Denton of Murfreesboro, TN
2nd: Hillary Bevels of Shelbyville, TN
3rd: Corrina Logston of Nashville, TN

Senior Fiddlers (Ages 40+)

1st: Marcia Denton of Murfreesboro, TN
2nd: Perry B.C Cooper of Knoxville, TN
3rd: Don Saddler of Cookeville, TN

Square Dancing (4 Couples - 8 Total Dancers)

1st: Rocky Top Revue of Franklin, TN
2nd: Harpeth River of Franklin, TN
3rd: Tennessee Toe Tappers of Adams, TN

National Championship Country Musician Beginners

(Ages through 12 years by event date)

41st Entertainer of the Year - Kyle Ramey of North Vernon, IN

Buck Dancing

1st: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
2nd: Ally Johnson of Springfield, TN
3rd: Jalee Roberts of Murfreesboro, TN

Clogging

1st: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
2nd: Brayden Chunn of Greenbrier, TN
3rd: Amy Fisher of Smyrna, TN

Dobro Guitar

1st: Kyle Ramey of North Vernon, IN
2nd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
3rd: Jake Ramsey of Smithville, TN

Mandolin

1st: Kyle Ramey of North Vernon, IN
2nd: Bethany Ward of Columbia, TN
3rd: Anna Claire Stockoff of Brentwood, TN

Five String Banjo

1st: Kyle Ramey of North Vernon, IN
2nd: Josiah Newman of Scottsville, KY
3rd: Wallace Layman of Kodak, TN

Flat Top Guitar

1st: Kyle Ramey of North Vernon, IN
2nd: Bethany Ward of Columbia, TN
3rd: Anna Claire Stockoff of Brentwood, TN

Fiddle (James G. "Bobo" Driver Memorial Award)

1st: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
2nd: Kyle Ramey of North Vernon, IN
3rd: Jalee Roberts of Murfreesboro, TN CLOSE 2012
2011 AWARDS

July 1st & 2nd

40th Grand Champion Fiddler (Barry C. Williams Memorial Trophy)

Will McMeans of Lester, AL

Old Time Appalachian Folk Singing (Solo/Duet)

1st: Graham Sherrill of Nashville, TN
2nd: Emily Dean of Greenbrier, TN
3rd: Tammy Melton of Monterey, TN

Flat Top Guitar

1st: Jack Elmore of Cookeville, TN
2nd: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
3rd: Rob Pearcy of Smyrna, TN

Junior Clogging (Ages 13-39)

1st: Justin Frazor of Woodbury, TN
2nd: Kelly Eicher of Allensville, KY
3rd: Kelsey Jones of Lyles, TN

Junior Buck Dancing (Ages 13-39)

1st: Chris Stewart of Bon Aqua, TN
2nd: Justin Frazor of Woodbury, TN
3rd: Kelsey Jones of Lyles, TN

Dobro Guitar

1st: Jason Sanders of Lancaster, TN
2nd: Rob Pearcy of Smyrna, TN
3rd: Frannie Digiovanni of Greenbrier, TN

Mountain Dulcimer

1st: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
2nd: Roger Amundsen of Longwood, FL
3rd: Preston Warden of Mount Juliet, TN

Hammer Dulcimer

1st: Howard Friedman of Knoxville, TN
2nd: Beth James of Newport, TN
3rd: Chris Brown of Beech Grove, TN

Novelty Event

1st: The Nash-Vegas Ramblers of Nashville, TN
2nd: Caney Forkers of Cookeville, TN
3rd: Keri Wright of McEwen, TN

Youth Square Dancing

1st: Main Stage Explosion of Springfield, TN
2nd: Main Stage Fusion of Springfield, TN
3rd: Main Stage Extras of Springfield, TN

Old Time Fiddle Band

1st: Hogslop String Band of Nashville, TN
2nd: The Tennessee Wildflowers of Smithville, TN
3rd: Sowbelly Stringband of Longwood, FL

Autoharp

1st: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
2nd: Jace Aaron of Nashville, TN
3rd: Bettye Cash of Cookeville, TN

Gospel Singing (Solo)

1st: Graham Sherrill of Nashville, TN
2nd: Emily Dean of Greenbrier, TN
3rd: Larry Chunn of Greenbrier, TN

Country Harmonica

1st: Isaac Vick of Lyles, TN
2nd: Tyler Martelli of Chattanooga, TN
3rd: Daniel Amick of Pleasantville, TN

Old Time Banjo

1st: Graham Sherrill of Nashville, TN
2nd: Daniel Rothwell of Smyrna, TN
3rd: Eric Vick of Lyles, TN

Gospel Singing (Duet, Trio, & Quartet)

1st: Kelsey, Buddy & Charli Robertson of Callahan, FL
2nd: Missionary Ridge of Beechgrove, TN
3rd: The Nash-Vegas Ramblers of Nashville, TN

Mandolin

1st: Chris Brown of Beechgrove, TN
2nd: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
3rd: Daniel Amick of Pleasantville, TN

Junior Fiddlers (Ages 13-39)

1st: Will McMeans of Lester, AL
2nd: Chris Gray of Lawrenceburg, TN
3rd: Austin Vick of Lyles, TN

Junior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages up to 39)

1st: Chris Stewart of Bon Aqua, TN
2nd: Justin Frazor of Woodbury, TN
3rd: Matthew Campbell of Murfreesboro, TN

Senior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages 40+)

1st: Tommy Scruggs of Hartsville, TN
2nd: Jeff Yates of Adams, TN
3rd: Tommy Jackson of Franklin, TN

Senior Buck Dancing (Ages 40+)

1st: Lonnie Stewart of Fairview, TN
2nd: Jeff Yates of Adams, TN
3rd: Eileen Stewart of Nashville, TN

Bluegrass Fiddle (Neil Dudney Award)

1st: Tori Huntley of Loretto, TN
2nd: Will McMeans of Lester, AL
3rd: Chris Gray of Lawrenceburg, TN

Senior Clogging (Ages 40+)

1st: Lonnie Stewart of Fairview, TN
2nd: Eileen Stewart of Nashville, TN
3rd: Jeff Yates of Adams, TN

Bluegrass Banjo

1st: Weston Stewart of Anderson, AL
2nd: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
3rd: Buddy Robertson of Callahan, FL

Bluegrass Band

1st: Cross Connection of Dyersburg, TN
2nd: A Step Ahead of Greenbrier, TN
3rd: Straight Line Drive of Big Rock, TN

Senior Fiddlers (Ages 40+)

1st: Don Sadler of Cookeville, TN
2nd: Perry B.C Cooper of Knoxville, TN
3rd: Delmer Holland of Waverly, TN

Square Dancing (4 Couples - 8 Total Dancers)

1st: Tennessee Toe Tappers of Pleasantville, TN
2nd: Harpeth River of Franklin, TN
3rd: Rocky Top Revue of Franklin, TN

National Championship Country Musician Beginners

(Ages through 12 years by event date)

40th Entertainer of the Year - Kyle Ramey of North Vernon, IN

Buck Dancing

1st: Shelby Dunn of Fairview, TN
2nd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
3rd: Raygan Sellers of Goodlettesville, TN

Clogging

1st: Sarah Fisher of Smyrna, TN
2nd: Amy Fisher of Smyrna, TN
3rd: Brayden Chunn of Greenbrier, TN

Dobro Guitar

1st: Kyle Ramey of North Vernon, IN
2nd: Cara Digiovanni of Greenbrier, TN
3rd: Raygan Sellers of Goodlettsville, TN

Mandolin

1st: Kyle Ramey of North Vernon, IN
2nd: Anna Clara Stockhoff of Brentwood, TN
3rd: Ben Hester of Chapmansboro, TN

Five String Banjo

1st: Josiah Newman of Scottsville, KY
2nd: Grayson Phillips of Chapmansboro, TN
3rd: Kyle Ramey of North Vernon, IN

Flat Top Guitar

1st: Kyle Ramey of North Vernon, IN
2nd: Cara Digiovanni of Greenbrier, TN
3rd: Carson Wood of Pleasantville, TN

Fiddle

1st: Cara Digiovanni of Greenbrier, TN
2nd: Ivy Phillips of Chapmansboro, TN
3rd: Kyle Ramey of North Vernon, IN CLOSE 2011
2010 AWARDS

July 2nd & 3rd

39th Grand Champion Fiddler (Barry C. Williams Memorial Trophy)

Bill J. Birchfield of Roan Mountain, TN

Old Time Appalachian Folk Singing (Solo/Duet)

1st: Joe Overton of Smithville, TN
2nd: Scott Miller of Hanceville, AL
3rd: Sierra Ivie Tomlin of Springfield, TN

Flat Top Guitar

1st: Andrew Rigney of Normandy, TN
2nd: Rob Pearcy of Smyrna, TN
3rd: Cody Hull of Byrdstown, TN

Junior Clogging (Ages 13-39)

1st: Chris Stewart of Lyles, TN
2nd: Woody Stephenson of Nashville, TN
3rd: Kelly Eicher of Allensville, KY

Junior Buck Dancing (Ages 13-39)

1st: Jennifer Campbell of White Bluff, TN
2nd: Kelsey Jones of Lyles, TN
3rd: Woody Stephenson of Nashville, TN

Dobro Guitar

1st: Tyler Collins of Allen, TN
2nd: Jason Sanders of Lancaster, TN
3rd: David Currey of Columbia, MI

Mountain Dulcimer

1st: Gailanne Amundsen of Longwood, FL
2nd: Rob Pearcy of Smyrna, TN
3rd: Eric Vick of Lyles, TN

Hammer Dulcimer

1st: Scott Miller of Hanceville, AL
2nd: Chris Brown of Beechgrove, TN

Novelty Event

1st: Wailin Wood of Nashville, TN
2nd: Cross Picking of Danville, VA
3rd: Duelin' Dad & Lad of Crossville, TN

Youth Square Dancing

1st: Jackson Hollow of Franklin, TN
2nd: The Main Stage Fusion of Springfield, TN

Old Time Fiddle Band

1st: DeKalb County Rangers of Smithville, TN
2nd: Eric Vick and Spring Creek of Lyles, TN
3rd: Sowbelly String Band of Murfreesboro, TN

Autoharp

1st: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
2nd: Jeremy Stephens of Danville, VA
3rd: Billy J. Birchfield of Roan Mountain, TN

Gospel Singing (Solo)

1st: Graham Sherrill of Nashville, TN
2nd: Gailanne Amundsen of Longwood, FL
3rd: Sarah Cripps of Smithville, TN

Country Harmonica

1st: Tyler Martelli of Hixson, TN
2nd: Daniel Amick of Pleasantville, TN
3rd: Ronnie Murphy of Bowling Green, KY

Old Time Banjo

1st: Daniel Rothwell of Murfreesboro, TN
2nd: Rebekah Weiler of Marietta, GA
3rd: Eric Vick of Lyles, TN

Gospel Singing (Duet, Trio, & Quartet)

1st: Kurt & Jeremy of Dyersburg, TN
2nd: Poplar Grass Band of Cookeville, TN
3rd: Jalee Roberts and Lindsey Batts of Murfreesboro, TN

Mandolin

1st: Will McMeans of Lester, AL
2nd: Andrew Rigney of Normandy, TN
3rd: Rob Pearcy of Smyrna, TN

Junior Fiddlers (Ages 13-39)

1st: Will McMeans of Lester, AL
2nd: Matt Kinman of Vilas, NC
3rd: Gailanne Amundsen of Longwood FL

Junior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages up to 39)

1st: Kelsey Jones of Lyles, TN
2nd: Justin Frazor of Smyrna, TN
3rd: Chris Stewart of Lyles, TN

Senior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages 40+)

1st: Jeff Yates of Adams, TN
2nd: Jay Bland of Kennesaw, GA
3rd: Tammy Scruggs of Hartsville, TN

Senior Buck Dancing (Ages 40+)

1st: Stanley Reece of Whitleyville, TN
2nd: Wendell Hodges of Scottsville, KY
3rd: Danny Campbell of Murfreesboro, TN

Senior Clogging (Ages 40+)

1st: Tammy Scruggs of Hartsville, TN
2nd: Sherry Guenther of Monterey, TN
3rd: Tommy Jackson of Franklin, TN

Bluegrass Banjo

1st: Jeremy Stephens of Danville, VA
2nd: Kevin Harris of Tuscumbia, AL
3rd: Shane Cothran of Franklin, TN

Bluegrass Band

1st: A Step Ahead of Greenbriar, TN
2nd: DeKalb County Bluegrass of Dyersburg, TN
3rd: The Rigney Family of Normandy, TN

Bluegrass Fiddle (Neil Dudney Award)

1st: Will McMeans of Lester, AL
2nd: Sarah Twilley of Murfreesboro, TN
3rd: Chris Brown of Beechgrove, TN

Senior Fiddlers (Ages 40+)

1st: Bill J. Birchfield of Roan Mountain, TN
2nd: Scott Miller of Hanceville, AL
3rd: Delmer Holland of Waverly, TN

Square Dancing (4 Couples - 8 Total Dancers)

1st: Harpeth River of Franklin, TN
2nd: Little Texas of Franklin, TN
3rd: Tennessee Toe Tappers of Pleasant View, TN

National Championship Country Musician Beginners

(Ages through 12 years by event date)

39th Entertainer of the Year - Aaron Clegg of Social Circle, GA

Buck Dancing

1st: Kati Huntley of Loretto, TN
2nd: Raygan Sellers of Ashland City, TN
3rd: Keley Tomlin of Springfield, TN

Clogging

1st: Shelby Dunn of Fairview, TN
2nd: Kati Huntley of Loretto, TN
3rd: Brayden Chunn of Greenbrier, TN

Dobro Guitar

1st: Aaron Clegg of Social Circle, GA
2nd: Kyle Ramey of North Vernon, IN
3rd: Frannie Digiovanni of Greenbrier, TN

Mandolin

1st: Aaron Clegg of Social Circle, GA
2nd: Frannie Digiovanni of Greenbrier, TN
3rd: Ben Hester of Chapmansboro, TN

Five String Banjo

1st: Aaron Clegg of Social Circle, GA
2nd: Adam Keckritz of Tullahoma, TN
3rd: Grayson Philips of Chapmansboro, TN

Flat Top Guitar

1st: Kati Huntley of Loretto, TN
2nd: Aaron Clegg of Social Circle, GA
3rd: Cole Nichols of Town Creek, AL

Fiddle (James G. "Bobo" Driver Memorial Award)

1st: Cara Digiovanni of Greenbriar, TN
2nd: Steven Alonso of Adams, TN
3rd: Conner McCracken of Fredericksburg, IN CLOSE 2010
2009 AWARDS

July 3rd & 4th

38th Grand Champion Fiddler (Barry C. Williams Memorial Trophy)

Gailanne Amundsen of Longwood, FL

Old Time Appalachian Folk Singing (Solo/Duet)

1st: Sierra Tomlin of Springfield, TN
2nd: Scott Miller of Hanceville, AL
3rd: Joe Overton of Smithville, TN

Flat Top Guitar

1st: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
2nd: Will McMeans of Lester, AL
3rd: Hannah Ward of Columbia, TN

Junior Clogging (Ages 13-39)

1st: Chris Stewart of Lyles, TN
2nd: Joey Jonte of Fort Eustis, VA
3rd: Lauryn Bos of Bloomington Springs, TN

Junior Buck Dancing (Ages 13-39)

1st: Woody Stephenson of Nashville, TN
2nd: Justin Frazor of Smyrna, TN
3rd: Devon Stewart of Lyles, TN

Dobro Guitar

1st: Rob Pearcy of Smyrna, TN
2nd: David Currey of Columbia, MI
3rd: Michael Stockton of Milton, TN

Mountain Dulcimer

1st: Gailanne Amundsen of Longwood, FL
2nd: Rob Pearcy of Smyrna, TN
3rd: Eric Vick of Lyles, TN

Hammer Dulcimer

1st: Scott Miller of Hanceville, AL
2nd: Chris Brown of Beechgrove, TN

Novelty Event

1st: Siamese Fiddlers of Snellville, GA
2nd: Backwards Bluegrass of Danville, VA
3rd: Dueling Dad & Lad of Crossville, TN

Youth Square Dancing

1st: Jackson Hollow of Franklin, TN
2nd: The Main Stage Fusion of Springfield, TN

Old Time Fiddle Band

1st: Spring Creek of Lester, AL
2nd: The Sow Belly String Band of Murfreesboro, TN and Longwood, FL
3rd: DeKalb County Hilltoppers of Danville, VA

Autoharp

1st: Jeremy Stephens of Danville, VA
2nd: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
3rd: Bobby Nobley of LaGrange, GA

Gospel Singing (Solo)

1st: Gailanne Amundsen of Longwood, FL
2nd: Emily Dean of Greenbrier, TN
3rd: Ty Jackson of Cedarhill, TN

Country Harmonica

1st: Isaac Vick of Lyles, TN
2nd: Luke Richardson of Lawrenceburg, TN
3rd: Daniel Amick of Pleasantville, TN

Old Time Banjo

1st: Jeremy Stephens of Danville, VA
2nd: Eric Vick of Lyles, TN
3rd: Daniel Rothwell of Smyrna, TN

Gospel Singing (Duet, Trio, & Quartet)

1st: Kurt & Jeremy of Dyersburg, TN
2nd: Jubals Kin of Longwood, FL
3rd: Ty Jackson & Emily Dean of Springfield, TN

Mandolin

1st: Will McMeans of Lester, AL
2nd: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
3rd: Rob Pearcy of Smyrna, TN

Junior Fiddlers (Ages 13-39)

1st: Gailanne Amundsen of Longwood, FL
2nd: Tori Huntley of Loretto, TN
3rd: Austin Vick of Lyles, TN

Junior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages up to 39)

1st: Chris Stewart of Lyles, TN
2nd: Matthew Campbell of White Bluff, TN
3rd: Jacob Campbell of Murfreesboro, TN

Senior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages 40+)

1st: Jay Bland of Kenneson, GA
2nd: Thomas Maupin of Murfreesboro, TN
3rd: Darrin Stryker of Crossville, TN

Senior Buck Dancing (Ages 40+)

1st: Stanley Reece of Whitleyville, TN
2nd: Tammy Scruggs of Hartsville, TN
3rd: Eileen Stewart of Nashville, TN

Senior Clogging (Ages 40+)

1st: Tammy Scruggs of Hartsville, TN
2nd: Danny Campbell of Murfreesboro, TN
3rd: Tommy Jackson of Franklin, TN

Bluegrass Banjo

1st: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
2nd: Jeremy Stephens of Danville, VA
3rd: Andrew Rigney of Normandy, TN

Bluegrass Band

1st: Rigney Family of Normandy, TN
2nd: Mountain Cove of Signal Mountain, TN
3rd: The Ward Family of Columbia, TN

Bluegrass Fiddle (Neil Dudney Award)

1st: Sarah Twilley of Murfreesboro, TN
2nd: Chris Gray of St. Joseph, TN
3rd: Tori Huntley of Loretto, TN

Senior Fiddlers (Ages 40+)

1st: Scott Miller of Hanceville, AL
2nd: R.B. Scruggs of Hartsville, TN
3rd: Chris Talley Armstrong of New Athens, IL

Square Dancing (4 Couples - 8 Total Dancers)

1st: Tennessee Toe Tappers of Hendersonville, TN
2nd: Rocky Top Revue of Franklin, TN
3rd: Little Texas of Franklin, TN

National Championship Country Musician Beginners

(Ages through 12 years by event date)

38th Entertainer of the Year - Grant Rigney of Normandy, TN

Buck Dancing

1st: Sierra Tomlin of Springfield, TN
2nd: Raygan Sellers of Ashland City, TN
3rd: Kelcy Tomlin of Springfield, TN

Clogging

1st: Sierra Tomlin of Springfield, TN
2nd: Shelby Dunn of Fairview, TN
3rd: Raygan Sellers of Ashland City, TN

Dobro Guitar

1st: Adam Keckritz of Tullahoma, TN
2nd: Cole McCracken of Floyds Knob, IN
3rd: Frances DiGiovanni of Greenbrier, TN

Mandolin

1st: Kyle Ramey of North Vernon, IN
2nd: Grant Rigney of Normandy, TN
3rd: Aaron Clegg of Monroe, GA

Five String Banjo

1st: Aaron Clegg of Monroe, GA
2nd: Adam Keckritz of Tullahoma, TN
3rd: Kyle Ramey of North Vernon, IN

Flat Top Guitar

1st: Grant Rigney of Normandy, TN
2nd: Abby Ward of Columbia, TN
3rd: Kati Huntley of Loretto, TN

Fiddle (James G. "Bobo" Driver Memorial Award)

1st: Grant Rigney of Normandy, TN
2nd: Cole McCracken of Floyds Knob, IN
3rd: Conner McCracken of Floyds Knob, IN CLOSE 2009
2008 AWARDS

July 4th & 5th

37th Grand Champion Fiddler (Barry C. Williams Memorial Trophy)

Eric Vick of Lyles, TN

Old Time Appalachian Folk Singing (Solo/Duet)

1st: Gailanne Amundsen of Longwood, FL
2nd: Bailey Cooke of Nashville, TN
3rd: Sierra Tomlin of Springfield, TN

Flat Top Guitar

1st: Rob Pearcy of Smyrna, TN
2nd: Will McMeans of Lester, AL
3rd: Casey Campbell of Kingston Springs, TN

Junior Clogging (Ages 13-39)

1st: Melissa Pack of Lebanon, TN
2nd: Chris Stewart of Lyles, TN
3rd: Joey Jonte of Dickson, TN

Junior Buck Dancing (Ages 13-39)

1st: Justin Frazor of Smyrna, TN
2nd: Jacob Campbell of Murfreesboro, TN
3rd: Kory Posey of Murfreesboro, TN

Dobro Guitar

1st: Earl Grubbs of Murfreesboro, TN
2nd: Rob Pearcy of Smyrna, TN
3rd: Will McMeans of Lester, AL

Mountain Dulcimer

1st: Bobby Nobley of LaGrange, GA
2nd: Isaac Vick of Lyles, TN
3rd: Rob Pearcy of Smyrna, TN

Hammer Dulcimer

1st: Howard Friedman of Knoxville, TN
2nd: Lewis Taylor of Ringgold, GA
3rd: Chris Brown of Beechgrove, TN

Novelty Event

1st: Pa Fields & the Whambanger of Crossville, TN
2nd: Jim Owens of Deatsville, AL
3rd: Wes Langlois of Nashville, TN

Old Time Fiddle Band

1st: Imer Holland Blue Creek Ramblers of Waverly, TN
2nd: Spring Creek of Lester, AL
3rd: The Lickabees of Nashville, TN

Autoharp

1st: Bobby Nobley of LaGrange, GA
2nd: Austin Vick of Lyles, TN

Gospel Singing (Solo)

1st: Emily Dean of Greenbrier, TN
2nd: Samantha Lewis of Smithville, TN
3rd: Sierra Tomlin of Springfield, TN

Country Harmonica

1st: Ronnie Murphy of Oakland, KY
2nd: Lewis Taylor of Ringgold, GA
3rd: Isaac Vick of Lyles, TN

Old Time Banjo

1st: Eric Vick of Lyles, TN
2nd: Rebeka Weiler of Murfreesboro, TN
3rd: Benjamin Bateson of Murfreesboro, TN

Gospel Singing (Duet, Trio, & Quartet)

1st: Eastern Sky of Morrow, OH
2nd: Sarah and Danny of Dowelltown, TN
3rd: Jubal's Kin of Longwood, FL

Mandolin

1st: Bobby Nobley of LaGrange, GA
2nd: Will McMeans of Lester, AL
3rd: Rob Pearcy of Smyrna, TN

Junior Fiddlers (Ages 13-39)

1st: Eric Vick of Lyles of TN
2nd: Gailanne Amundsen of Longwood, FL
3rd: Maddie Denton of Murfreesboro, TN

Junior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages up to 39)

1st: Justin Frazor of Smyrna, TN
2nd: Woody Stephenson of Nashville, TN
3rd: Jacob Campbell of Murfreesboro, TN

Senior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages 40+)

1st: Michael Oliver of Hartsville, TN
2nd: Jay Bland of Kennesaw, GA
3rd: Edward Adams of Lebanon, TN

Senior Buck Dancing (Ages 40+)

1st: Michael Oliver of Hartsville, TN
2nd: Eileen Stewart of Murfreesboro, TN
3rd: Darrin Stryker of Crossville, TN

Senior Clogging (Ages 40+)

1st: Michael Oliver of Hartsville, TN
2nd: Sherry Guenther of Monterey, TN
3rd: Tammy Scruggs Reed of Hartsville, TN

Bluegrass Banjo

1st: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
2nd: Sarah Ward of Columbia, TN
3rd: Chuck Holcomb of Winchester, TN

Bluegrass Band

1st: Crosswind of Olive Hill, TN
2nd: Grass Cutters of Cookeville, TN
3rd: Blue Tradition of Murfreesboro, TN

Senior Fiddlers (Ages 40+)

1st: Ped Scruggs of Hartsville, TN
2nd: Delmer Holland of Waverly, TN
3rd: R.B. Scruggs of Hartsville, TN

Square Dancing (4 Couples - 8 Total Dancers)

1st: Little Texas of Franklin, TN
2nd: Rocky Top Revue of Franklin, TN
3rd: Rhythm-N-Motion of Cookeville, TN

National Championship Country Musician Beginners

(Ages through 12 years by event date)

37th Entertainer of the Year - Grant Rigney of Normandy, TN

Buck Dancing

1st: Kelly Eicher of Allensville, KY
2nd: Keley Tomlin of Springfield, TN
3rd: Caroline Dean of Greenbrier, TN

Clogging

1st: Sierra Tomlin of Springfield, TN
2nd: Keley Tomlin of Springfield, TN
3rd: Raygan Sellers of Ashland City, TN

Dobro Guitar

1st: Grant Rigney of Normandy, TN
2nd: Tyler Sellers of Ashland City, TN
3rd: Adam Keckritz of Tullahoma, TN

Mandolin

1st: Kyle Ramey of North Vernon, IN
2nd: Grant Rigney of Normandy, TN
3rd: Tyler Sellers of Ashland City, TN

Five String Banjo

1st: Daniel Arrick of Pleasantville, TN
2nd: Adam Keckritz of Tullahoma, TN
3rd: Cara DiGiovanni of Greenbrier, TN

Flat Top Guitar

1st: Abby Ward of Colombia, TN
2nd: Jessie Hester of Chapmansboro, TN
3rd: Grant Rigney of Normandy, TN

Fiddle (James G. "Bobo" Driver Memorial Award)

1st: Cole McCracken of Fredericksburg, TN
2nd: Grant Rigney of Normandy, TN
3rd: Brandon Shull of Lancaster, OH CLOSE 2008
2007 AWARDS

July 6th & 7th

36th Grand Champion Fiddler (Barry C. Williams Memorial Trophy)

Ped Scruggs of Hartsville, TN

Old Time Appalachian Folk Singing (Solo/Duet)

1st: Susie Coleman of Pegram, TN
2nd: Ty Jackson of Springfield, TN
3rd: Jack Horner and John Conner of Nashville, TN

Flat Top Guitar

1st: Matthew Wingate of Lacey Springs, AL
2nd: Rob Pearcy of Smyrna, TN
3rd: Will McMeans of Lester, AL

Junior Clogging (Ages 13-39)

1st: Amanda Herron of Algood, TN
2nd: Joey Jonte of Colorado Springs, CO
3rd: Emily Dean of Springfield, TN

Junior Buck Dancing (Ages 13-39)

1st: Kory Posey of Murfreesboro, TN
2nd: Justin Frazor of Smyrna, TN
3rd: Amanda Herron of Algood, TN

Dobro Guitar

1st: Rob Pearcy of Smyrna, TN
2nd: Will McMeans of Lester, AL
3rd: Charles Butler of Nashville, TN

Mountain Dulcimer

1st: Rob Pearcy of Smyrna, TN
2nd: Eric Vick of Lyles, TN
3rd: Isaac Vick of Lyles, TN

Hammer Dulcimer

1st: Agene Parsons of Ooltewah, TN
2nd: Beth James of Newport, TN
3rd: Michael Brown of Beechgrove, TN

Novelty Event

1st: Aerin and Emma DeJarnette of Snellville, GA
2nd: Rob Pearcy and Heather Curry of Smyrna and Joelton, TN
3rd: Red and Jenny Denton of Joelton, TN

Old Time Fiddle Band

1st: Blue Creek Ramblers of Waverly, TN
2nd: Slim Chance Band of Smyrna, TN
3rd: Coon Branch String Band of Murfreesboro, TN

Autoharp

1st: John Dalton of Longview, TX
2nd: Bobby Nobley of LaGrange, GA
3rd: Bill Rothe of Estill Springs, TN

Gospel Singing (Solo)

1st: Sydni Perry of Franklin, TN
2nd: Ty Jackson of Springfield, TN
3rd: Emily Dean of Springfield, TN

Country Harmonica

1st: Ronnie Murphy of Bowling Green, KY
2nd: Lewis Taylor of Ringgold, GA
3rd: Rob Pearcy of Smyrna, TN

Old Time Banjo

1st: Rebekah Weiler of Murfreesboro, TN
2nd: Ben Bateson of Murfreesboro, TN
3rd: Eric Vick of Lyles, TN

Gospel Singing (Duet, Trio, & Quartet)

1st: Wildberries of Springfield, TN
2nd: The Greens of Ripley, MS
3rd: Eastern Sky of Morrow, OH

Mandolin

1st: Rob Pearcy of Smyrna, TN
2nd: Jesse Daniel of Toney, AL
3rd: Will McMeans of Lester, AL

Junior Fiddlers (Ages 13-39)

1st: Aerin DeJarnette of Snellville, GA
2nd: Bill Jones of Chapel Hill, TN
3rd: Eric Vick of Lyles, TN

Junior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages up to 39)

1st: Justin Frazor of Smyrna, TN
2nd: Jacob Campbell of Murfreesboro, TN
3rd: Devon Stewart of Lebanon, TN

Senior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages 40+)

1st: Thomas Maupin of Murfreesboro, TN
2nd: Danny Campbell of Murfreesboro, TN
3rd: Tommy Scruggs of Hartsville, TN

Senior Buck Dancing (Ages 40+)

1st: Stanley Reece of Whitleyville, TN
2nd: Michael Oliver of Hartsville, TN
3rd: Darrin Stryker of Crossville, TN

Senior Clogging (Ages 40+)

1st: Michael Oliver of Hartsville, TN
2nd: Tammy Scruggs of Hartsville, TN
3rd: Tommy Jackson of Franklin, TN

Bluegrass Banjo

1st: Jayce Crook of Toney, AL
2nd: Brian Blaylock of Hixson, TN
3rd: Sarah Ward of Columbia, TN

Bluegrass Band

1st: Crosswind of Olive Hill, TN
2nd: Grass Cutters of Cookeville, TN
3rd: The Ward Family of Columbia, TN

Senior Fiddlers (Ages 40+)

1st: Ped Scruggs of Hartsville, TN
2nd: Carl Franklin of Hendersonville, TN
3rd: Delmer Holland of Waverly, TN

Square Dancing (4 Couples - 8 Total Dancers)

1st: Rocky Top Revue of Franklin, TN
2nd: Rhythm-N-Motion Xplosion of Cookeville, TN
3rd: Little Harpeth of Franklin, TN

National Championship Country Musician Beginners

(Ages through 12 years by event date)

37th Entertainer of the Year - Grant Rigney of Normandy, TN

Buck Dancing

1st: Rachel Huddleston of Livingston, TN
2nd: Ty Jackson of Springfield, TN
3rd: Caroline Dean of Springfield, TN

Clogging

1st: Caroline Dean of Springfield, TN
2nd: Keley Tomlin of Springfield, TN
3rd: Sierra Tomlin of Springfield, TN

Dobro Guitar

1st: Grant Rigney of Normandy, TN
2nd: Wesley Keckritz of Tullahoma, TN

Mandolin

1st: Grant Rigney of Normandy, TN
2nd: Ruby Jane Smith of Columbus, MS
3rd: Bethany Ward of Columbia, TN

Five String Banjo

1st: Aaron Thompson of Benton, KY
2nd: Alex Thomlinson of Suches, GA
3rd: Dallas Gaynor of Apison, TN

Flat Top Guitar

1st: Tyler Sellers of Springfield, TN
2nd: Grant Rigney of Normandy, TN
3rd: Abigail Ward of Columbia, TN

Fiddle (James G. "Bobo" Driver Memorial Award)

1st: Alex Thomlinson of Suches, GA
2nd: Cole McCracken of Floyds's Knob, IN
3rd: Ruby Jane Smith of Columbus, MS CLOSE 2007
2006 AWARDS

June 30th & July 1st

35th Grand Champion Fiddler (Barry C. Williams Memorial Trophy)

Jeremy Stephens of Danville, VA

Old Time Appalachian Folk Singing (Solo/Duet)

1st: The Greens of Ripley MS
2nd: Emily Dean of Springfield, TN
3rd: Jack Horner of Nashville, TN

Flat Top Guitar

1st: Will McMeans of Lester, AL
2nd: Brian Blaylock of Hixson, TN
3rd: Dr. Rob Pearcy of Smyrna, TN

Junior Clogging (Ages 13-39)

1st: Amanda Herron of Cookeville, TN
2nd: Lauryn Boss of Bloomington Springs, TN
3rd: Chris Stewart of Lebanon, TN

Junior Buck Dancing (Ages 13-39)

1st: Jacob Campbell of Murfreesboro, TN
2nd: Chris Stewart of Lebanon, TN
3rd: Amanda Herron of Cookeville, TN

Dobro Guitar

1st: Earl Grubbs of Murfreesboro, TN
2nd: Tyler Collins of Allons, AL
3rd: Brian Blaylock of Hixson, TN

Mountain Dulcimer

1st: Bobby Nobley of LaGrange, GA
2nd: Rob Pearcy of Smyrna, TN
3rd: Lisa Patton of Murfreesboro, TN

Hammer Dulcimer

1st: Amber Burks of Greenbrier, TN
2nd: Howard Friedman of Knoxville, TN
3rd: Beth James of Newport, TN

Novelty Event

1st: Pa Fields and the Wham Bangers of Crossville, TN
2nd: Lucille Graham of Bryant, AL
3rd: Backwards Bluegrass of Dyersburg, TN

Old Time Fiddle Band

1st: DeKalb County Hilltoppers of Danville, VA
2nd: Blue Creek Ramblers of Murfreesboro, TN
3rd: Slim Chance of Allover, TN

Autoharp

1st: Bobby Nobley of LaGrange, GA
2nd: Jeremy Stephens of Danville, VA
3rd: Bill Rothe of Estill Springs, TN

Gospel Singing (Solo)

1st: Molly Green of Ripley, MS
2nd: Amber Burks of Greenbrier, TN
3rd: Anna Noe of Nashville, TN

Country Harmonica

1st: Isaac Vick of Lyles, TN
2nd: Ken Tenpenny of Murfreesboro, TN
3rd: Lewis Taylor of Ringgold, GA

Old Time Banjo

1st: Jeremy Stephens of Danville, VA
2nd: Eric Vick of Lyles, TN
3rd: Rob Pearcy of Smyrna, TN

Gospel Singing (Duet, Trio, & Quartet)

1st: The Greens of Ripley, MS
2nd: Tomlin & Chunn of Greenbrier, TN
3rd: Emily & Ty of Springfield, TN

Mandolin

1st: Solly Burton of Sullivan, IN
2nd: Jesse Daniel of Fort Payne, AL
3rd: Will McMeans of Lester, AL

Junior Fiddlers (Ages 13-39)

1st: Jeremy Stephens of Danville, VA
2nd: Greg Hallums of Lebanon, TN
3rd: Ashley Sullivan of Mount Juliet, TN

Junior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages up to 39)

1st: Jacob Campbell of Murfreesboro, TN
2nd: Justin Frazor of Smyrna, TN
3rd: Chris Gray of Saint Joseph, TN

Senior Old-Time Appalachian Flatfoot Dance (Ages 40+)

1st: Danny Campbell of Murfreesboro, TN
2nd: Thomas Maupin of Murfreesboro, TN
3rd: Tommy Scruggs of Hartsville, TN

Senior Buck Dancing (Ages 40+)

1st: Stanley Reece of Whitleyville, TN
2nd: Darrin Stryker of Crossville, TN
3rd: Danny Campbell of Murfreesboro, TN

Senior Clogging (Ages 40+)

1st: Tammy Scruggs of Hartsville, TN
2nd: Michael Oliver of Hartsville, TN
3rd: Tommy Jackson of Franklin, TN

Bluegrass Banjo

1st: Kurt Stephenson of Dyersburg, TN
2nd: Jeremy Stephens of Danville, VA
3rd: Tyler Collins of Allons, TN

Bluegrass Band

1st: Tennessee Bluegrass of Jackson, TN
2nd: Crosswind of Olive Hill, TN
3rd: Stoney Lonesome of Cookeville, TN

Senior Fiddlers (Ages 40+)

1st: Carl Franklin of Hendersonville, TN
2nd: Delmer Holland of Waverly, TN
3rd: R.B. Scruggs of Hartsville, TN

Square Dancing (4 Couples - 8 Total Dancers)

1st: Rhythm-N-Motion of Cookeville, TN
2nd: Rocky Top Revue of Franklin, TN
3rd: Rhythm-N-Motion Xplosion of Cookeville, TN

National Championship Country Musician Beginners

(Ages through 12 years by event date)

35th Entertainer of the Year - Maddie Denton of Murfreesboro, TN

Buck Dancing

1st: Emily Dean of Springfield, TN
2nd: Ty Jackson of Cedar Hill, TN
3rd: Tanner Dunn of Cookeville, TN

Clogging

1st: Emily Dean of Springfield, TN
2nd: Ty Jackson of Cedar Hill, TN
3rd: Lindsay Batts of Ashland City, TN

Dobro Guitar

1st: Seth Taylor of Bryson City, NC
2nd: Maddie Denton of Murfreesboro, TN

Mandolin

1st: Sarah Jones of Smithville, TN
2nd: Grant Rigney of Normandy, TN
3rd: Emma DeJarnette of Snellville, GA

Five String Banjo

1st: Seth Taylor of Bryson City, NC
2nd: Maddie Denton of Murfreesboro, TN
3rd: Aaron Thompson of Benton, KY

Flat Top Guitar

1st: Maddie Denton of Murfreesboro, TN
2nd: Tyler Sellers of Ashland City, TN
3rd: Andrew Rigney of Normandy, TN

Fiddle (James G. "Bobo" Driver Memorial Award)

1st: Maddie Denton of Murfreesboro, TN
2nd: Danielle Bishop of Fairview, NC
3rd: Alex Thomlinson of Suches, GA CLOSE 2006
Divider
Divider